ALLWAVE CUP 2016


26/29 May, Talamone - Orbetello (Tuscany, Italy)

The Competition

GENERAL INFORMATION

Info

The Allwave Cup is the first Mediterranean ocean race to include Outrigger, Surfski and Va’a categories! The event ethos is to promote a sporting and environmentally conscious lifestyle.



Approach to the sport: daily, testing in water!
Outriggers tests for disabled.

Program (Pending Updates)

Thursday 26 Athletes Welcome
Thursday at 07:00pm Opening Cerimony/ Breefing
Friday 27 Afternoon (3:00pm) Start Window Race
Saturday 28 Window Race
Sunday 29 MorningWindow Race

Sunday 29 (3:00pm) event closing.
Clinics will be held in three days, between Friday and Sunday, excluding the day when there will be the race.

Social Partner

The Allwave Cup is proud to be an AMREF partner - "For a healthy Africa”! A portion of all registration fees will be donated to AMREF.

2015 Ranking

2015 RACE RESULTS   PHOTOGALLERY

Main Sponsor 2015


Institutional Partners

Organization

           

Sponsor


Progress Data 2016

0 $

Cash Prize

0

Athletes

0

Countries

Allwave Cup 2016

Races

21 Km World Cup
Friday Afternoon to Sunday Morning

Open window for best downwind

Invertible Start and Finish:
In the event of diverse weather conditions on race day, the start and finish points may be inverted (start at Marina di Alberese and finish at Argentario Village). In this case a bus will pick up athletes after the race at Marina di Alberese and take them back to Argentario Village. Due to the different finishing times of the athletes the bus will leave only once all athletes have completed the race.



It is important to remember that if the start and finish points are inverted athletes must prepare a bag with a change of dry clothes to give to the organising team (who will take the bags to the finish line), at the finish line there will be a gazebo where the athletes can dry off and change before getting on the bus. the organising team will also take care of transporting the boats from the finishing point back to Argentario Village.



Admitted categories:


SS1 – SS2 – OC1 – VA'A – OC2
under 40 & over 40

Outrigger

Va'a

Surfski

NOTICE
To create a category and to be rewarded at least 5 members must be registered with the same kind of boat, gender and age.

In case the minimum number of registered members is not reached you will be rewarded according to the boat type and not according to gender and age.

Refunds money to the top three participants are only for the categories of individuals in real time, both outrigger and surfski, men and women regardless of age.
ATTENZIONE
Per generare una categoria ed essere premiati devono esserci almeno 5 iscritti con lo stesso tipo di imbarcazione, sesso ed età.

Nel caso non si raggiunga il numero minimo di iscritti si verrà premiati in classifica unica come tipo di barca e non in base a sesso ed età.

I rimborsi in denaro ai primi tre classificati sono solo per le categorie dei singoli in tempo reale, sia per outrigger che per surfski, uomini e donne senza distinzione di età.

Registration



Full board consisting of:
- Buffet Continental Breakfast
- Lunch with choice between two first courses, a second course, a side dish, a drink
- Dinner with choice between two first courses, a second course, a side dish, a drink
Euro 35,00
Please confirm the number of meals and the choice in the morning at breakfast.

Half board consisting of:
- Buffet Continental Breakfast
- Lunch or dinner with choice between two first courses, a second course, a side dish, a drink
Euro 25,00
Please confirm the number of meals and the choice in the morning at breakfast.

Breakfast only
- Buffet Continental Breakfast
Euro 5,00
Pensione completa composta da:
- Colazione alla continentale con buffet
- Pranzo con due primi a scelta, un secondo, un contorno, una bibita
- Cena con due primi a scelta, un secondo, un contorno, una bibita
Euro 35,00
Da confermare il numero dei pasti e la scelta la mattina a colazione.

Mezza pensione composta da:
- Colazione alla continentale con buffet
- Pranzo o cena con due primi a scelta, un secondo, un contorno, una bibita
Euro 25,00
Da confermare il numero dei pasti e la scelta la mattina a colazione.

Solo colazione
- Colazione alla continentale con buffet
Euro 5,00
Half board consisting of:
- Buffet Continental Breakfast
- Lunch or dinner with choice between two first courses, a second course, a side dish, a drink
Euro 25,00
Please confirm the number of meals and the choice in the morning at breakfast.

Breakfast only
- Buffet Continental Breakfast
Euro 5,00
Awards ceremony
Dinner will be offered by the organization
Possibility to book all meals during the period of your stay.
Discounted prices as described below.
The meal reservations will be made upon the enrollment on Thursday 26.
Mezza pensione composta da:
- Colazione alla continentale con buffet
- Pranzo con due pasti a scelta, un secondo, un contorno, una bibita
Euro 25,00
Da confermare il numero dei pasti e la scelta la mattina a colazione.

Solo colazione
- Colazione alla continentale con buffet
Euro 5,00
Serata di premiazione.
La cena sarà offerta dall'organizzazione
E' possibile prenotare tutti i pasti nel periodo della vostra permanenza, ottenendo prezzi scontati come descritto in seguito.
Le prenotazioni dei pasti andranno effettuati al momento del perfezionamento dell'iscrizione il Giovedì 26.
Sunday 29
- Buffet Continental Breakfast
Euro 5,00
Per la giornata di Domenica 29
- Colazione alla continentale con buffet
Euro 5,00


Athletes

  Country Name Category Gender Club
1 IT Mariano Bifano Surfski one man Male Marina Militare
2 IT Arne Mohn Surfski one man Male
3 DE Thomas Grimmer Outrigger / va\'a one man Male
4 NZ Renee McDonald Outrigger / va\'a one man Female
5 RU Vitaly Smirnov Outrigger / va\'a one man Male
6 GB Barry Walle Outrigger / va\'a one man Male
7 GB Darren Walle Outrigger / va\'a one man Male
8 GR Aristomenis katsaras Surfski one man Male
9 IT Sergio Cardile Surfski one man Male
10 IT Giancarlo Miolla Outrigger / va\'a one man Male
11 GR Pantelis Markou Surfski one man Male
12 DE Wrede Guido Outrigger / va\'a one man Male
13 CH Hess Stefan Surfski one man Male Surfski.ch
14 CH Wyss Silvan Surfski one man Male Kanu Club Nidwalden
15 RU Nikolai Solodovnikov Surfski one man Female Seven
16 AU Alex Gullis Gullis Outrigger / va\'a one man Female Australia
17 IT claudio bazzini Outrigger / va\'a one man Male Amici del Fiume
18 IT Marco Bongiovanni Outrigger / va\'a one man Male Amici del Fiume
19 AU Matthew Tubridy Surfski one man Male St George Kayak Club (SGKC) Sydney, Australia
20 IT Kipo Caretti Outrigger / va\'a one man Male Fi-Lo OCC
21 DE Cordes Carola Surfski one man Female Kanuklub Charlottenburg
22 DE Seelhof Stefanie Surfski one man Female Kanuklub Charlottenburg
23 DE Nadolny Lars Surfski one man Male Kanuklub Charlottenburg
24 DE Ossowski Sasha Surfski one man Male Kanuklub Charlottenburg
25 ES Joseph James Surfski one man Male Club Nautic Sant Antoni
26 DE Steffen Jens Outrigger / va\'a one man Male Herforder Kanu Klub
27 DE Christoph Schröder Outrigger / va\'a one man Male Herforder Kanu Klub e.V.
28 DE Mario Schubert Outrigger / va\'a one man Male ARC Münster
29 AU Tracey Apthorpe Surfski one man Female Currumbin
30 FR Troquenet Damien Outrigger / va\'a one man Male Meduse vaa
31 ES Daniel Sanchez Surfski one man Male Viloria
32 IT Giovanni Ricci Outrigger / va\'a one man Male Amici del Fiume Torino
33 ES Albert Sole Outrigger / va\'a one man Male Club Nautic Sant Antoni
34 IT Ugo Vieri Outrigger / va\'a one man Male Canottieri comunali Firenze
35 IT Luca Barnaba Outrigger / va\'a one man Male Xtreme Team Albalonga
36 ZA Kenny Rice Surfski one man Male
37 FR René Dague Outrigger / va\'a one man Male CK Cern Geneve
38 FR Jean Pierre Henon Outrigger / va\'a one man Male CK Cern Geneve
39 ES Antoni Prats Roig Surfski one man Male Es Nautic
40 IT Sandra Steraj Outrigger / va\'a one man Female Amici del Fiume Torino
41 DE Viktor Kraus Outrigger / va\'a one man Male Kanuclub Dillingen-Saar
42 IT Loris Pasotti Surfski one man Male Aquasport Santerno
43 ES Albert Sole Outrigger / va\'a one man Male Club Nautic Sant Antoni
44 DE Michael Dobler Surfski one man Male Rheintreue Düsseldorf
45 DE Andreas Dobler Surfski one man Male DKC
46 RU Aleksanr Radchenko Outrigger / va\'a one man Male Tagers of Vladivostok
47 IT Luca Facchini Surfski one man Male KAUNA TEAM
48 CZ Zbyněk Laube Surfski one man Male Surfski.cz
49 IT Stefano Nania Outrigger / va\'a two men Male Dragolago
50 IT Luca Felici Outrigger / va\'a two men Male Dragolago
51 DE Harbrecht Gordan Surfski one man Male Rostocker Kanu Club
52 DE Peter Albrecht Outrigger / va\'a one man Male WSAP Hamburg
53 IT Riccardo Sarri Surfski one man Male Kaunas team
54 CZ Michael Odvárko Surfski one man Male Surfski.cz
55 IT Gian Michele Del Bo Outrigger / va\'a one man Male Canottieri Comunali Firenze
56 IT Alessio Cannizzo Surfski one man Male Allwave
57 IT Mattia Mollo Surfski one man Male KAUNA TEAM
58 IT Stefano Amicucci Surfski one man Male KAUNA TEAM
59 FR Beynet Patrick Outrigger / va\'a one man Male CN la Meduse
60 IT Maurizio Tognacci Surfski one man Male Asd Canoa Club Rimini
61 RU Petr Popinov Outrigger / va\'a one man Male Volga Dragons
62 IT Paolo Bulgarelli Surfski one man Male Asus Kauna team
63 IT Andrea Cervia Surfski one man Male Kauna team
64 IT Silvia Chelotti Surfski one man Female asd C.C. Rimini
65 IT Paolo Nardini Outrigger / va\'a one man Male Polisportiva Albalonga
66 IT Marco Russo Outrigger / va\'a two man Male Canottieri Comunali Albalonga
67 IT Paolo Marchetti Outrigger / va\'a two man Male Canottieri Comunali Albalonga
68 IT Danilo Bazzini Outrigger / va\'a one man Male Amici del fiume
69 IT Mirko Taglienti Outrigger / va\'a one man Male Polisporthiva Albalonga
70 IT Riccardo Sarri Surfski one man Male Kauna team
71 IT Luca Stoppa Surfski one man Male Aquasport Santerno
72 IT Francesco Masoni Surfski one man Male
73 RU Sergey Rybakov Outrigger / va\'a one man Male St. Petersburg
74 IT Davide Cappello Outrigger / va\'a one man Male Amici del fiume Torino
75 IT Riccardo Quaglio Outrigger / va\'a one man Male Wind & Sea Savona
76 IT Lorenzo Quaglio Outrigger / va\'a one man Male Wind & Sea Savona
77 IT Francesco Peano Outrigger / va\'a one man Male Wind And Sea Savona
78 IT Emilio Jacovacci Surfski one man Male Gruppo Canoe Roma
79 IT Edoardo Tassano Surfski one man Male Shock wave sports
80 IT Enrico Isnardi Outrigger / va\'a one man Male WIND AND SEA Savona
81 IT Giuseppe Canu Surfski one man Male Aisa
82 IT Marco Graziosi Outrigger / va\'a one man Male Gas Gas Team
83 IT Alfonso Cioffi Outrigger / va\'a one man Male Gas Gas Team
84 DE Mike Braun Outrigger / va\'a one man Male WSAP Hamburg
85 IT Daniele Dickmann Outrigger / va\'a one man Male NalooSurf
86 IT Davide Guidi Outrigger / va\'a one man Male NalooSurf
87 IT Roberta Cerreti Surfski one man Female Aquasport Santerno
88 IT Edoardo Tassano Surfski one man Male Shock wave sports
89 IT Ina Harbrecht Outrigger / va\'a one man Female Rostocker Kanu Club
90 IT Edgar Harbrecht Outrigger / va\'a one man Male Rostocker Kanu Club
91 IT Mattia Colombi Surfski one man Male Gruppo Sportivo Forestale
92 IT Iacopo Del Campana Surfski one man Male Idroscalo club Milano
93 IT Pietro Bottan Outrigger / va\'a one man Male Idroscalo club Milano
94 IT Alessandro Crollalanza Surfski one man Male Tulku Canoa Roma
95 IT Marino Capuzzo Surfski one man Male Canottieri Comunali Firenze
96 IT Gianluca Basciu Surfski one man Male LNI Cagliari
97 IT Daniela Matta Surfski one man Female LNI Cagliari
98 IT Elisabetta Defraia Surfski one man Female LNI Cagliari
99 IT Davide Cappello Outrigger / va\'a one man Male Amici del fiume Torino
100 IT Piero Codevilla Outrigger / va\'a one man Male Idroscalo club Milano
101 IT Paolo Tartaglia Surfski one man Male Asd The beach club - Maccarese
102 IT Nicolò Vaccaro Surfski one man Male
103 IT Anna Kourela Surfski one man Female NAOBB
104 IT Silvio Massarelli Outrigger / va\'a one man Male Albatros
105 IT Giancarlo Fianchisti Surfski one man Male Canottieri Comunali Firenze
106 IT Adriano Taiuti Surfski one man Male CUS Milano

Young Athletes Competition
Thursday to Saturday

200 & 500 meters





Friday 27
09.00am Kinder Race 200 mt. Surfski 420 (organization team provides canoes) Age 8/12 years old
11.00am Boys Race 500 mt. Surfski 520 (organization team provides canoes) Age 13/18 years old

Sunday 29
10.00am Kinder Race 200 mt. Final
11.00am Boys race 500 mt. Final

Admitted categories:

Surfski 420

Surfski 520

 

During the event will be possible to try the canoes of the leading manufacturers
allwave think

Accomodation

Race Location

The race will take place between the beach at "Argentario Camping Village" the port of Talamone and the beach of the Maremma Nature Reserve "Marina Di Alberese". The start will be in a protected area of the nature reserve where we will be allowed access with special permits. The event organizers will help with the logistics of transporting athletes as well as boats. The event organizers can take care of the boat transport for those who do not have the means for transporting their own boats. The athletes will be picked up from Argentario Camping Village and taken to the starting point on a bus lent to us by the Parco della Maremma.


Download high resolution

HOW TO GET THERE

From the port of Civitavecchia, for those coming from Spain (Barcelona with Grimaldi Lines), take the Via Aurelia towards Grosseto, until Albinia. 80 km, no traffic can be covered in an hour, toll-free road.

From Rome Fiumicino airport, in the case of rental car take the autorstada to the junction of Fiumicino Civitavecchia and continue on the SS Aurelia until Albinia, 143 km. without traffic it takes approximately 1 hour and 35 minutes, € 3 toll.

In case you want to arrive by train from the airport take the train to Rome Trastevere and take the train to Pisa to Albinia, you get to 2.4 km off the field to communicate their arrival, the organization will send a Shuttle.




The organization team provides a shuttle service to get to the competition area, to and from the airports of Rome. The shuttle can hold 7 people and costs 90€ overall (the price will be divided according to the number of people. We will communicate the exact price before the race). To reserve the shuttle click the button below and fill the form.



Interactive Map

accommodation

Economy



Single day: 60€ – 4 days, 200€ – 7 days: 300€
(price for 4-people single room bungalow)

Giannutri



Single day: 80€ – 4 days, 250€ – 7 days: 350€
(price for 4-people double room bungalow)

Giglio



Single day: 100€ – 4 days, 300€ – 7 days: 400€
(price for 4 people double room bungalow)
Click here for more info and booking (*)

* Attention! at moment of booking you have to insert the promo word "worldcup"


You can have a special price in the village even in the week before the race.
There are many cities to visit at a minimum distance from the race location:
Rome, Florence, Pisa, Lucca, in addition to natural parks in beautiful Tuscany!

Canoes Transportation and Rentals

You can ship your canoe to race location from various European countries.
Please contact the following partners:


– Germany – Spain – Sardegna – France UK



Canoe rental is available during the event. For more information, please contact:




Allwave

send and e-mail to info@allwave.it
Phone: 0039 06 61597410
WebsiteFacebook






Think Kayak

send and e-mail to micky@thinkkayakeurope.com
Phone: +44 131 618 9936
WebsiteFacebook

GET IN TOUCH

CONTACTS

Boat Rental

Allwave: website
info@allwave.it
Think Kayak: website
micky@thinkkayakeurope.com

Organising Team

ASD OPEN SEA website
info@opensea.it

Accommodation

Argentario Camping Village (Race Location)
Gitav hotel, camping e villaggi
Telephone: 0039 0564 870068
E-mail: info@gitav.com
FOLLOW US ON

The race will take place in Talamone - Orbetello, Toscana (Italy)

If you have any questions send us an e-mail

© 2015 – Allwave / Allwave Cup – All right reserved. [credits]